Jay Watson Design: Otur ve İzini Bırak

Avustralya’ya sanat-tasarım yolculuğumuz başladı. Sydney doğumlu tasarımcı Jay Watson ile tanışın. Jay Watson Design şirketi altında çalışmalarını sürdüren Watson, mobilya tasarımıyla yakından ilgileniyor. Australian National University‘de eğitimini aldığı furniture design (mobilya tasarımı) ile kendi yaratıcılığını birleştirerek farklı bileşimler ortaya çıkaran Watson, lisans eğitimimi tamamlamasının ardından EASS Patrons ödülüyle ödül serüveninin kapılarını aralamış. 1989’da İngiltere’ye taşındıktan sonra ilk kişisel sergisi olan Working With Wood Show‘u Devon‘da açtı. Devamında birçok atölye çalışmasına (workshop) da katılan Jay Watson, en son 2010’da %100 Design London‘da bir sergi açmış.

Jay Watson‘ın şirket sitesine göz attığımda portfolyosunda kendini belli eden ve bulunduğu ortamdan etkilenen bir tasarıma rastladım. “Linger A Little Longer” adını verdiği tasarım genel anlamıyla modern, tahta bir masa ve oturacaktan oluşuyor. Diğer mobilyalardan ayrılan kısmı ise sıcaklığa duyarlı oluşu. Aslında blogda Jay Watson‘a yer vermiş olmam biraz da kişisel duyarlılıklarıma ilgili. Mobilya, sıcaklığa duyarlı olduğundan ötürü üzerine beden teması olduğunda renk değiştiriyor. Mekanikleşen dünyada duygusal birçok şey yitirilmişken, bir insanın bir mobilya üzerine oturup kısa süreli iz bırakması biraz olsun asıl gerçekliğe destek sağlamış.

Jay Watson Design’ın sitesi için linki takip edin: http://www.jaywatsondesign.com

Jay Watson

Jay Watson

Jay Watson

Kim yazdı bunu?

Ahmet Buğra Avcılar

Bir şeyler arıyorsun, kendine yakın olsun istiyorsun. Senin sokağında, senin kültüründen öğeler var. Peki ya diğer sokakları da merak etmiyor musun?

Dadatart'ı takip etmeyi bırakmanı istemeyiz.

En yaratıcı sanat eserlerinden ve yeni açılan sergilerden hemen haberdar ol!

Mail kutuna bültenler gönderebiliriz.
veya
Haber akışına renk katmak için Facebook'ta takip et.