Pablo Lehmann: Bir Yazarın Evi

Pablo Lehmann, Arjantin doğumlu bir sanatçı. Yaşamını ve işini de Arjantin‘in başkenti ve aynı zamanda Güney Amerika‘nın en büyük kentlerinden biri olan Buenos Aires‘te devam ettiriyor. Instituto Universitario Nacional del Arte (IUNA) mezunu sanatçı, 2000 yılından beri profesör olarak aynı enstitüde iş hayatına devam ediyor. Arjantin‘in dışında Amerika‘da, Kolombiya‘da ve Şili‘de çeşitli solo sergiler düzenleyen Lehmann, yaşadığı yer ve çevresinin basınında da ismini duyurmuş biri. Biz de alternatif sanatın ‘sıradışılığı’nı yaymak adına Türkiye‘ye böyle başarılı bir ismi kazandırdığımız için çok mutluyuz.

Aynı cisimlerin bir bütünlük oluşturduğu spesifik sanat ürünlerine imza atan Pablo Lehmann‘ın kağıtlarla olan birlikteliği görsel şölenin kapılarını aralıyor. Sarı ve beyaz olmak üzere iki çeşit kitap sayfalarından boş bir odanın içini dolduran birinden bahsediyoruz. Salonunun sandalyesini, masasını, kitaplığını ve çalışma masasını; banyosunun lavabosunu, aynasını, küvetini ve hatta duş perdesini teker teker kağıtlardan yapmış. Ayrıntıya önem verdiği gibi iki duygusal unsuru da çalışmasında işleyen sanatçı beynimizin eğlenceli ve merak uyandıran tarafı ile ürpertici ve korku dolu tarafını ciddi bir çatışma içerisinde çatıştırıp devinime sokuyor.  İngilizce adı The Scribe’s House olan çalışmanın bizdeki çevrisi Bir Yazarın Evi. En azından film çevirileri kadar berbat değil.

Sanatçının diğer çalışmaları için http://www.pablolehmann.com.ar linkini ziyaret edebilirsiniz.

Pablo Lehmann

Pablo Lehmann

Pablo Lehmann

Pablo Lehmann

Pablo Lehmann)

Pablo Lehmann

Pablo Lehmann

Kim yazdı bunu?

Ahmet Buğra Avcılar

Bir şeyler arıyorsun, kendine yakın olsun istiyorsun. Senin sokağında, senin kültüründen öğeler var. Peki ya diğer sokakları da merak etmiyor musun?

Dadatart'ı takip etmeyi bırakmanı istemeyiz.

En yaratıcı sanat eserlerinden ve yeni açılan sergilerden hemen haberdar ol!

Mail kutuna bültenler gönderebiliriz.
veya
Haber akışına renk katmak için Facebook'ta takip et.