Zachary’nin Bakteri Portreleri

İnternet üzerinde sanat düşkünü bir mikrobiyolog olarak bilinen Zachary Copfer, bilim ve sanatı çok değişik bir noktada birleştirerek inanılmaz eserler ortaya koymuş. Küçük meraklarla başlayan deneylerini dev bir hale getirerek kendini geniş bir kitleye haber yapabilmiş bilim adamı, özel malzemeler üzerine çizdiği desenlerin belli noktalarına bakterinin deforme edeceği bir maddeyle beraber bakteriyi entegre ediyor. Özel palet yapısı olan plastik görünümlü şeffaf numunenin bakterili kısımları aradan birkaç saat geçtikten sonra bakteriler tarafından deforme ediliyor ve ortaya inanılması güç bir eser çıkıyor. Geliştirmiş olduğu bu yöntemle çeşitli desenleri ve hayvan figürlerini biyoloji bilimi sayesinde ortaya koymuş. Bu ürünlerin yanında yaptığı işlerden en ilgi çekici olanları dünyanın yakından tanıdığı ünlü bilim adamlarının portrelerini içeren My Favorite Scientist Series adlı projesi.  Albert Einstein, Leonardo Da Vinci, Charles Darwin ve Pablo Picasso‘nun bakteri portrelerini içeren bu projede Zachary Copfer‘ın mikrobiyologluktan görsel sanatçıya dönüşümüne şahit oluyoruz!

Daha fazla bilgi için http://sciencetothepowerofart.com/ adresinizi ziyaret edebilirsiniz.

Daha öncesinde Contagion adlı filmin reklamı için bir dükkanın camına asılan billboard’ta da aynı Zachary‘nin kullandığı yöntemle enteresan bir outdoor reklamcılığa imza atılmıştı. Contagion reklamının hazırlanışını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Zachary'nin Charles Darwin portresi.

Zachary’nin Charles Darwin portresi.

Zachary'nin Leonardo Da Vinci portresi.

Zachary’nin Leonardo Da Vinci portresi.

Zachary'nin Albert Einstein portresi.

Zachary’nin Albert Einstein portresi.

Zachary'nin Picasso portresi.

Zachary’nin Picasso portresi.

Kim yazdı bunu?

Ahmet Buğra Avcılar

Bir şeyler arıyorsun, kendine yakın olsun istiyorsun. Senin sokağında, senin kültüründen öğeler var. Peki ya diğer sokakları da merak etmiyor musun?

Dadatart'ı takip etmeyi bırakmanı istemeyiz.

En yaratıcı sanat eserlerinden ve yeni açılan sergilerden hemen haberdar ol!

Mail kutuna bültenler gönderebiliriz.
veya
Haber akışına renk katmak için Facebook'ta takip et.