Stefanie Gutheil: Gerçeği Şekillendirin

Geçmişe geri dönersek Mısırlılar, çoğu zaman doğada varolduklarından haberdar oldukları şeyleri çizerken; Yunanlılar ise sadece gördükleri şeyleri çizmişlerdir. Ortaçağ ile birlikte sanatçılar resimlerine, gördüklerine ve varolduklarını bildikleri şeylere artı olarak hissettikleri birtakım görselleri de eklemeye başlamıştır. Gerçek olup olmaması çok da önemli değil; yeter ki sanatçının fikrini ortaya döksün. Ortaçağ‘dan bu yana sanat alanında birçok gelişmenin olduğunu ona paralel olarak gelişen teknolojinin gelişimi ile de anlayabiliyoruz. Özgürlükçü ortamın oluşmasıyla beraber daha serbest fikirleri içinde barındıran ve daha soyut sanat eserlerine rastlar olduk ki elbette bunların yaratıcısı sanatçılar sayesinde.

Stefanie Gutheil, Berlin doğumlu bir ressam.  Universität der Künste‘den mezun olduktan sonra Almanya, Portekiz, Kanada ve Fransa gibi ülkelerde kişisel sergiler düzenlemiş. Egzotik şekiller ve tanımsız desenler ile Picasso tadında resimler yapan Gutheil, artı olarak mizah unsurunu da çalışmalarına eklemiş. Karmaşıklığın anlaşılamaz olmadığını, karmaşıklıktan daha çok anlam çıkarılabileceğini açıkça vurgulayan tablolarına aşağıdaki görsellerden ulaşabilirsiniz.

Sanatçı hakkında daha fazla bilgi edinmek için http://www.mikeweissgallery.com/html/artistresults.asp?artist=117 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Labyrinth - 2009

Labyrinth – 2009

Wasserman - 2009

Wasserman – 2009

Der Neuling - 2009

Der Neuling – 2009

Downstairs Party - 2010

Downstairs Party – 2010

Master Eaten by a Monster and His Dog - 2010

Master Eaten by a Monster and His Dog – 2010

Cow - 2010

Cow – 2010

Kingo Kongo - 2011

Kingo Kongo – 2011

Family Portrait - 2011

Family Portrait – 2011

Big Cat Squeezing - 2011

Big Cat Squeezing – 2011

Lazerpussy - 2011

Lazerpussy – 2011

Kim yazdı bunu?

Ahmet Buğra Avcılar

Bir şeyler arıyorsun, kendine yakın olsun istiyorsun. Senin sokağında, senin kültüründen öğeler var. Peki ya diğer sokakları da merak etmiyor musun?

Dadatart'ı takip etmeyi bırakmanı istemeyiz.

En yaratıcı sanat eserlerinden ve yeni açılan sergilerden hemen haberdar ol!

Mail kutuna bültenler gönderebiliriz.
veya
Haber akışına renk katmak için Facebook'ta takip et.