Farklı Bedenlerin Aynı İfadeleri

Karl Erik Brøndbo, 1979’da Norveç‘in Høylandet adında küçük bir köyünde doğdu ve çocukluğunu bu köyde geçirdi. Gazetecilik (Journalism) eğitimini aldıktan daha sonra Norveç Ulusal Film Okulu (Norwegian National Film School)‘na girmesiyle son zamanlarda da yaptığı iş olarak belgesel çekimlerine devam etti. Geçtiğimiz yıl (2011) okul bitirme ödevi olarak çektiği kısa film ile Student Academy Award 2011 (Öğrenci Akademisi Ödülü 2011)‘de ödül alan Brondbo, daha sonra kısa film dalında Oscar‘a aday gösterildi (26 Şubat 2012 – bu tarih daha sonra güncelleme gerektirebilir, kesinliği yoktur). Yine aynı yıl içersinde Polonya’daki Camerimage festivalinde “En iyi görüntü yönetmeni” olarak ödül aldıktan sonra Bogota‘daki Sonbahar Sergisi (Autumn Exhibition)‘nde Oslo‘yu temsilen çalışmalarını yayımladı.

Şuanda Oslo‘da hayatını sürdüren Brondbo, sinemayla girdiği görsel sanatlar dünyasını fotoğrafla da süslemiş. Flickr profilindeki fotoğraflarının her birinin ayrı güzellikte olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden neyi yayımlayacağım konusunda tereddüt etsem de son anda karşıma çıkan konsept bir çalışmayı sizlere göstermek istedim. Konsepti açıklayacak olursak; yaklaşık on kişinin gözlükle portre fotoğrafları çekildikten sonra gözlüğün içine potresi çekilen kişiye ait olmayan gözler yerleştirilmiş. Fotoğraflar ışık ve renk uyumunun yanında geri kalan tüm güzelliğini buradan almış olsa gerek.

Karl Erik Brondbo

Karl Erik Brondbo

Karl Erik Brondbo

Karl Erik Brondbo

Karl Erik Brondbo

Karl Erik Brondbo

Karl Erik Brondbo

Karl Erik Brondbo

Kim yazdı bunu?

Ahmet Buğra Avcılar

Bir şeyler arıyorsun, kendine yakın olsun istiyorsun. Senin sokağında, senin kültüründen öğeler var. Peki ya diğer sokakları da merak etmiyor musun?

Dadatart'ı takip etmeyi bırakmanı istemeyiz.

En yaratıcı sanat eserlerinden ve yeni açılan sergilerden hemen haberdar ol!

Mail kutuna bültenler gönderebiliriz.
veya
Haber akışına renk katmak için Facebook'ta takip et.