Andrzej Dragan – Fotoğrafların Korkulu Yüzü

Fotoğraf alanında belli bir bilgi birikimine sahip hemen herkes Andrzej Dragan‘ın varlığından haberdardır. Asıl konu ise O’nunla birlikte ortaya çıkan Dragan efekti. Efekt, Andrzej Dragan‘ın fotoğraflarında korkuyu ve gerilimi ön plana çıkarıyor. Keskinlik, doygunluk ve çarpıcılıkla bir adım öne taşınan her bir fotoğraf Dragan‘ın albümünde yerini alıyor. Fotoğraf çekmeyi sevmediğini söyleyen Dragan, bir fotoğraf üzerinde aylarca çalışıyor ve ortaya gerçekten sanat eseri niteliğinde ürünler koyuyor.

Gözeneklerin, yüz hatlarının ön plana çıkarılması, gerçek dünyadan soyutlama; bunların hepsi bir yaratıcılık unsuru elbette. Mehmet Turgut‘u yoğun olarak takip ettiğim dönemde fotoğraflarında değişik bir efektin varlığı olduğunu hissiyatına kapılmıştım. Bir arkadaşımla tartışmamız üzerine -kesin olmasa da- Mehmet Turgut’un da bu tekniğe yakın bir tekniği kullanarak fotoğraflarında keskin hatları yakalıyor olabildiği kanısına vardık. Karşılaştırma için Turgut’un fotoğraflarına bakabilirsiniz.

Andrzej Dragan’ın kişisel sitesine http://www.andrzejdragan.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kim yazdı bunu?

Ahmet Buğra Avcılar

Bir şeyler arıyorsun, kendine yakın olsun istiyorsun. Senin sokağında, senin kültüründen öğeler var. Peki ya diğer sokakları da merak etmiyor musun?

Dadatart'ı takip etmeyi bırakmanı istemeyiz.

En yaratıcı sanat eserlerinden ve yeni açılan sergilerden hemen haberdar ol!

Mail kutuna bültenler gönderebiliriz.
veya
Haber akışına renk katmak için Facebook'ta takip et.